ZOO Děčín
 


 

Stránky byly vytvořeny
za finanční podpory MŽP

 

Fidži

10.02.2009
FIDŽI: mangrovové pobřeží...

Konečně pevnina!
 
Vystoupáním do 1. patra připlouváme k souostroví Fidži. V brakické vodě zde rostou podivné stromy, jejichž kořeny prorůstají všudypřítomným bahnem. Tajemné mangrove poskytují bezpečný úkryt živočichům, kteří se dokázali přizpůsobit těmto nehostinným podmínkám.
 
 
Výraz mangrove pochází z portugalštiny a označuje močálovité pobřežní lesy.
 

Jejich typickým obyvatelem je lezec obojživelný (Periophthalmus vulgarit) - ryba zajímavá nejen svým vzhledem, ale také prapodivnou technikou lovu. Pomocí svých prsních ploutví nebo houpavým pohybem v bahně vylézá z vody na břeh, šplhá na stromy, kde pak hledá potravu. Lezci mají dlouhé, dozadu se zužující tělo, velkou hlavu a vypoulené oči. Živí se malými živočichy, většinu dne tráví mimo vodu.
 

Ve společné expozici najde oko bystrého návštěvníka kromě lezců také rybky z brakických vod JV Asie - stříkouna lapavého (Toxotes jaculatrix), dva druhy kaložroutů - kaložrouta obyčejného (Scatophagus argus) a kaložrouta červeného (Scatophagus argus red) a také pilohřbetce malošupinatého (Datnioides microlepis). Brakické vody jsou poloslaným typem vody, který vzniká mísením mořské vody s vodou sladkou, tedy v místech, kde se do moře vlévají řeky či potoky. Pro ryby vyskytující se v mangrovech je typické, že v mládí vyhledávají právě tento typ vody a v dospělosti pak žijí v mořské vodě.

Další druhy:

Bazilišek pruhovaný (Basiliscus vittatus)
Želva nádherná
(Trachemys scripta elegans)
Leguán zelený (Iguana iguana)

 
Zajímavost:
Nástěnné kresby, které provázejí návštěvníky od úvodního patra expozice, jsou dílem akademické malířky a výtvarnice animovaných filmů Šárky Zikové, která je známá například díky pohádkovým večerníčkům o kocouru Damiánovi.
 
 

 

 


 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 


  ZOO Děčín 2008  |  tic@zoodecin.cz      EasyComp s.r.o.